MenuClose Menu

Ardıç nedir? Özellikleri nelerdir?
Ardıç nedir? Özellikleri nelerdir?15.02.2024Kategori : Bitki Örtüsü

Ardıç ağacı nedir? Özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir?Türleri ve faydaları?

Ardıç,  selvigiller familyasından bir ağaçtır. Kuzey yarımkürede altmış kadar türü mevcut olup büyük ve geniş alanlara yayılmıştır. 

Yapraklarını dökmeyen her mevsim yeşil olan bu ağaç,  ağaççık, çalı ve sürünücü şekillerdeki kısa bitkilerdir. Yapraklarının uçları sivri, iğne gibi olup üçlü diziliş gösterirler. 

Türkiyede yetişen ardıç türleri , selvi (servi) ardıcı, kokar ardıç,  bodur ardıç ,katran ardıcı ,sabin ardıcı ve boylu ardıç türlerdir.

Ardıç Türleri ve çeşitleri nelerdir?

Bodur Ardıç: 

Türkiye'de bazı dağların orman sınırından sonra geniş yayılış alanı gösteren sürünücü gövdeli çalılardır. Sert iğne yapraklarının üst yüzeyinde bulunan, çıkıntı ve tek beyaz çizgi, karakteristik özelliğidir.

Katran Ardıcı:

Trakya ve Anadolu'nun birçok dağlarında bu ardıç yetişir. İri, turuncu renkli kozalakları vardır. Kozalak kenarları mavimsi olup iki yılda olgunlaşırlar.

Yapraklarının alt yüzeyinde bir çıkıntı, üst yüzeyinde iki beyaz çizgi vardır. Diğer ardıç çeşitlerinin ve özellikle katran ardıcı odunlarının kuru kuruya damıtılması ile ardıç katranı elde edilir.

Toros dağlarında, Yörükler kendilerine has bir yöntem ile katranı elde ederler. Bu katran hayvanlarda ve insanlarda görülen çeşitli cilt hastalıklarının, yaraların ve saç kıranının tedavisinde kullanılır.

ardıç ağacı

Selvi  yada Servi Ardıcı: 

Güneybatı Anadolu'da Muğla ve Marmaris çevresinde, Torosların alçak eteklerinde ve Batı Anadolu'da maki toplulukları arasında yetişir genellikle küçük ağaççıklardır.
Olgunlaşmış kozalaklar, yuvarlak, uzun saplı, kuru ve lifli yapıdadır.

Kokar Ardıç: 

Kokar ardıç ortalama 15 metre  yükseklikte ve düzgün gövdeli ve güzel kokulu olur.Bu ardıç türünün yumuşak odunu vardır ve son derede kıymetlidir. Kokar ardıçlar kuzeybatı Anadolu dağlarının orman sınırından sonra yetişir.

Sabin Ardıcı (Kara Ardıç): 

Yaprak ve odunu fena kokuludur. Boyları 4 m.etre kadar olup gövdesi düzgün değildir. Dal uçlarının su buharı ile damıtılmasından (Destilasyon) ile ardıç esansı elde edilir. 
Ardıç esansının içinde Sabinol denilen bir çeşit alkol olan ve  211 C° de kaynayan bir madde vardır. Bu esans zehirlidir. 


Boylu Ardıç:

Toroslarda yetişen 15 m. yükseklikte orman ağaçlarıdır.

Virginia Ardıcı: 

Vatanı Kuzey Amerika ve Virginia'dır. Güzel kokulu odunundan si gara kutusu ve kurşun kalem yapılır. Ayrıca odununda sedir yağı elde edilir. Bu yağ sabun sanayisinde, parfüm esanslarını tespit etmede ve mikroskop çalışmalarında kullanılır.Kategoriler

İlgili Konular

Adaçayı nedir?

Adaçayı nedir?

Ardıç nedir? Özellikleri nelerdir?

Ardıç nedir? Özellikleri nelerdir?