MenuClose Menu

Adaçayı nedir?
Adaçayı nedir?13.02.2024Kategori : Bitki Örtüsü

Adaçayı nedir? Nerelerde yetişir? Faydaları nelerdir?

Adaçayı, Dudaklıçiçekliler familyasından (Latince adı Salvia) olan, çok yıllık, çalı benzeri çeşitli türleri bulunan bir tıbbi bir bitkidir. Adaçayının kökleri oldukça derinlere gider, bitkinin gövdesi genellikle çalı şeklinde dallı, fakat bazen de ağaç halindedir. Boyu doğal olarak yetiştiği ılıman iklimlerde 90-100 cm arasındadır. Ağaç şeklinde olanların boyu ise daha uzundur.

Adaçayı bitkisinin , yapraklar parlak, hafif sert ve dallar üzerine karşılıklı dizilmiş, dar yapraklardır. Çiçekleri çok farklı renk ve büyüklükte olabilir.

Adaçayının en çok rastlanan Adi Adaçayı türüdür, bu türün çiçek rengi mor, mavi veya beyazdır. Adaçayı çiçekleri kendi kendini döller. Adaçayı genellikle Akdeniz bitkilerinin (makilerin) bulunduğu ılıman sahil kesimlerinde kendiliğinden yetişir.

Kültüre alınma denemeleri yapılmış olur yer yer başarı sağlanmıştır. Uç yaprakları ve çiçekleri çay gibi toplanıp kurutulduktan sonra çay gibi kullanılmaktadır. Adaçayının 5-6 türü Türkiye'de, özellikle Ege ve Akdeniz Bölgesinde tabii olarak yetişmektedir.

Adaçayı ve Sağlık

Adaçayının bir çok sağlık faydaları bilimsel olarak kanıtlanmış olup halihazırda tıbbi açıdan sürekli araştırılan antioksidan bir bitkidir.Eğer sağlık faydalarından yararlanmak için adaçayı içmek isterseniz bir doktora danışmanızda fayda vardır..Bunun nedeni adaçayı çok sağlıklı bir bitki olmakla birlikte bazı kişilerde yan etkiler yapabilir.

Adaçayı , K, A, C ve E vitaminleri, magnezyum ve çinko gibi birçok vitamin ve minaralleri içinde toplar..Genel olarak adaçayı faydaları aşağıdaki gibidir.

Adaçayı vücutta zararlı serbest radikalleri nötralize ederek kronik hastalık riskini düşürür.
Toplam kolesterolü ve LDL kolesterolü düşürüp, HDL kolesterolü yükseltir
Diş plağına nedan olan mikropları yok ederek diş sağlığına iyi gelir
Boğaz enfeksiyonları ve ağrısını yatıştırabilir
Menopoz semptomlarını kontrol etmeyi sağlar. 
Adaçayı bilişsel yetenekleri artırmaya yardım edebilir
Kanser hücrelerinin büyümesini ve oluşmasını baskılayan bileşiklere sahiptir
Adaçayının idrar söktürücü etkisi vardır
Adaçayı sakinleştirici özelliği ile stresi azaltır
Mide ve sindirim sistemini iyileştirir
Uyku sorununa iyi gelir
İshali hafifletebilir
Kemik sağlığını destekleyebilir..Kategoriler

İlgili Konular

Ardıç nedir? Özellikleri nelerdir?

Ardıç nedir? Özellikleri nelerdir?

Adaçayı nedir?

Adaçayı nedir?