MenuClose Menu

Bodrum nerede?
Bodrum nerede?02.01.2024Kategori : Türkiye CoğrafyasıBodrum 3D Sanal GezintiBodrum Haritası

Bodrum nerede?Hangi bölgede?Bodrum hakkında bilgiler

Bodrum,  Türkiye ili Muğla'nın ilçesidir.İl merkezinin batısında, Ege bölgesi kıyı bölümünde, Bodrum yarımadasının güneyinde kurulmuştur. Bodrum il alan kodu 252 , il plaka kodu 48 ilçe olarak posta kodu ise 48400 dür.

Yüzölçümü ve Nüfusu

Yüzölçümü 649 km2, denizden yüksekliği 10 m, Muğla merkez’e uzaklığı 106 km'dir. 1890'da yılında Muğla'ya bağlı bir ilçe olmuştur. Toplam nüfusu 175 bindir.

Üretim ve Turizm

İlçenin geçimi tarım, hayvancılık, meyvecilik ve turizm gelirleri ile balıkçılık ve sünger avcılığına dayanır. Tahıllardan en çok buğday, arpa, mısır ekilir. Zeytincilik ve turunçgiller üretimde ilçe ekonomisinde Önemli bir yer tutar. Balıkçılık, bilhassa sünger avcılığı ilçenin başlıca gelir kaynağıdır. Arıcılık yapılmakta olup, bal üretimi önemlidir. İlçe merkezinde ağaç ve kutu sanayii gelişmiştir, zeytinyağı fabrikası vardır. Turistik eşya imalatı ve dokumacılık da yapılır.

Bodrum, Muğla
Muğla, Bodrum bir görünüm.

Bodrum Tarihi

Eski Halikarnassos(Halikarnas) şehrinin yerine kurulmuş olan Bodrum, 1522'de Kanuni Sultan Süleyman'ın Rodos' fethi sırasında Osmanlı Devleti topraklarına katılmıştır. Mustafa Paşa, Tepecik ve Adliye camileri ile Bodrum Kalesi önemli tarihi eserlerdir. 1965'de Bodrum Kalesi'nde açılan müzede ilkçağ, Yunan, Roma, ve Bizans dönemlerine ait eserlerle, çevre denizlerden çıkartılan su altında bulunan antik eserler sergilenmektedir.

Dünyanın yedi harikasından sayılan Kral Mausolos'a ait anıt-mezar'ın kalıntılarından çok azı günümüze kadar gelmiştir. Bu parçalar da Londra'da British Museum'dadır.

Son yıllarda iç ve dış turizmin önemli merkezlerinden biri haline gelen Bodrum, tarih, tabiat ve denizin birbirine kavuştuğu bir yerdir.

Bodrum'a Nasıl Gidilir Ulaşım

Bodrum'un karayolu ulaşımı, 45 km'lik bir yolla bağlı olduğu Milas üzerinden sağlanır. Ayrıca küçük limanından denizyolu ulaşımında da istifade edilir.Buradan Bodrum ilçesine yol tarifi alabilirsiniz.

bodrum neredeharitasıbodrum hangi bölgedefotoğraflarKategoriler

İlgili Konular

Türkiye‘nin Coğrafi Bölgeleri

Türkiye‘nin Coğrafi Bölgeleri

Aras Dağları nerede?

Aras Dağları nerede?

Bodrum nerede?

Bodrum nerede?

Çoruh Nehri?

Çoruh Nehri?

Türkiye Yaban hayatı ve Av Kaynakları

Türkiye Yaban hayatı ve Av Kaynakları

Türkiye‘nin yeryüzü şekilleri ve Jeolojik özellikleri

Türkiye‘nin yeryüzü şekilleri ve Jeolojik özellikleri