MenuClose Menu

Baykal Gölü nerede?
Baykal Gölü nerede?16.02.2024Kategori : Dünya Coğrafyası

Konumu ve özellikleri

Baykal Gölü, Kuzey Asya  bölgesinde, Rusya sınırları içinde bir göl. Baykal gölü Kuzey Asya'da, Hazar ve Aral'dan sonra en büyük göldür. Baykal gölünün yüzölçümü (31.500 km2).  alana yayılmıştır.

Ayrıca Baykal gölü dünyanın en büyük tatlı su hazinesi sayılmaktadır. Göl, 1.626 metre derinliğe kadar inmektedir.
Deniz seviyesinden 455 metre yüksektir.

baykal gölü haritası

Orta ve Doğu Sibirya arasındadır. İnce uzundur ve güney-batıdan kuzey-doğuya doğru uzanır.
Baykal gölünün Doğu kıyılarında Rusya'ya bağlı Buryat Cumhuriyeti  ve  Moğol cumhuriyeti vardır. Güneybatıda bir koyu üzerinde Rusya'nın Sibirya'daki en büyük şehirlerinden İrkutsk bulunmaktadır. Baykal gölünün çevresi oldukça dağlıktır. Selenga ve Orhon nehirleri,  güneyden Baykal Gölü'ne dökülür. 

Gölün ortasında bir ada bulunmaktadır. Az güneyde Moğolistan devleti sınırları başlar. Burası Türkler'in eski ülkeleridir, ancak şimdi Türk kalmamıştır. Büyük Türk Hakanlığı'nın taht şehri Ötüken'in kuzeyidir.

Jeolojik yapısı , oluşumu ve geçmişi

Baykal gölü dünyanın en yaşlı ve en derin gölüdür. Baykal gölü, tektonik oluşumlu bir göldür ve 25 milyon yıl yaşında olduğu bilimsel araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Fay hareketlerinin oldukça aktif olduğu  tektonik  bir bölgede yer alan Baykal gölünde sık sık depremler meydana gelmektedir. 

Baykal gölü, 25-30 milyon yıl tahmin edilen yaşıyla, jeolojik olarak en eski göllerden biri olarak kabul edilir.Baykal gölü Rusya tarafından bilimsel olarak halihazırda sürekli araştırılmaktadır.Ayrıca bu gölde tatlı su fokları yaşamaktadır.

İklimi ve canlı hayatı

Baykal gölü iklimi genel olarak ılıman ve soğuk arasındadır. Kışın hava sıcaklığı genel olarak -6 yaz mevsiminde ise 11-13 arasındadır.

Baykal gölü kışın donar ve mart ayı sonlarında çözünmeye başlar.Göl suyu oldukça berraktır ve bir çok balık türüne ev sahipliği yapar. Ayrıca Baykal gölünde bir çok kuş türleride yaşamaktadır. Dünyada bilimsel adı “Phoca sibirica “ olan endemik bir fok türü bu gölde yaşamaktadır.

Aşağıdaki resimde baykal gölü fok balığını görebilirsiniz.

baykal gölü foku ( Phoca sibirica)

Baykal gölü İnteraktif Haritası
Kategoriler

İlgili Konular

Tih çölü nedir?

Tih çölü nedir?

Caber Kalesi nerede?

Caber Kalesi nerede?

Tiren denizi?

Tiren denizi?

Baykal Gölü nerede?

Baykal Gölü nerede?

Altay Dağları nerede?

Altay Dağları nerede?