MenuClose Menu

Akrep nasıl bir canlıdır?




Akrep nasıl bir canlıdır?15.02.2024Kategori : Yaban Hayatı

Akrep nasıl bir canlıdır? Nerelerde yaşarlar? Özellikleri nelerdir?

Akrep, omurgasız hayvanların örümcekler sınıfından bir canlıdır. Akrepler sıcak bölgelerde yaşarlar  boyları 2,5-20 cm.  arasında değişir.

Akreplerin özellikleri nelerdir?

Genel olarak akrepler siyah, kahverengi açık sarı renklerde olurlar. Vücutları boğumlardan meydana gelir. Baş bölgesi boğumları birbirleriyle kaynaşmıştır. Bu kısımda dört çift yürüme bacağı vardır,  karın bölgesinde yedi geniş boğum ve kuyruk gibi uzanan altı dar boğum bulunur. 

Kuyruk kısmının ucunda kavisli zehir iğnesi yer alır. Akrebin alt yüzeyinde bulunan ağzının iki yanında bir çift iri kıskacı vardır. Ağzının önünde de bir çift ufak kıskacı vardır. 

Akrepler nasıl avlanır?

Akrepler avını iri kıskaçları ile yakalar ve  kıskaçcıklara geçirir , burada parçalanan besin, bir kenarı keskin olan ayaklarının tabanı tarafından öğütülerek bulamaç haline getirilir. 

Akrep Türleri Nelerdir?

Akreplerin duyu organları yoktur. Duyu organı vazifesini kıskaçlar üzerindeki düzenli diziler halindeki kıllar yapar. Gözleri ise çok basittir. Kuzey Afrika ve Meksika'da yaşayan bazı türlerinin zehirleri öldürücüdür. Akreplerin zehirsiz olanları da vardır.

Türkiyede, Marmara, Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşarlar. Türkiyede yaşayan akreplerin zehirleri öldürücü değildir.



Kategoriler

İlgili Konular

Tilki nasıl bir hayvandır?

Tilki nasıl bir hayvandır?

Baykuş nasıl bir hayvandır?

Baykuş nasıl bir hayvandır?

Semender nedir?

Semender nedir?

Akrep nasıl bir canlıdır?

Akrep nasıl bir canlıdır?