MenuClose Menu

Tilki nasıl bir hayvandır?
Tilki nasıl bir hayvandır?15.02.2024Kategori : Yaban Hayatı

Tilki nedir? Nasıl bir hayvandır?Özellikleri nelerdir?

Tilki, etobur memelilerin köpekgiller familyasından, güzel postlu, kuyruğu fazla tüylü olan bir hayvandır. Latince adı Vulpes Ssp.'tir.

Boyu 70-80 cm, uzunluğu 1 m kadar; ağzı ve burun kısmı sivri, kulakları üçgen şeklindedir.Tilkilerin gebelik süresi 9 haftadır. Tilkilerin rengi genellikle gri, boz veya sarımtırakdır.

Önemli türleri: bayağı tilki (Vulpes vulpes), kutup tilkisi (Vulpes lagapus), Amerikan tilkisi (Vulpes fulva) ve Kanada tilkisi (Vulpes fe- lox)'dir.
 

Tilkilerin özellikleri:

Tilkiler özellikle geceleri avlanır, kurnaz bir hayvandır. Kümes hayvanları, fare ve benzeri bazı kemirgenler, tavşanlar,  meyva ve kök gibi bitkisel maddelerle beslenir. Özellikle mavi-gümüş ve platin tüylü tilki, kürk hayvanı olarak önemlidir.Tilkilerin yaşam ömrü normal şartlar altında ortalama 2 ila 5 yıldır..

Tilkiler genelde zararsız hayvanlar zümresindendir yani dağda ve başka bir kırsal kesimde bir insan tilki ile karşılaştığında tilki hemen kaçmayı tercih edecektir ancak tilkiler kuduz riski yüksek hayvanlardır bu önemli aytıntıda unutulmalıdır..

Amerika ve Kanada gibi ülkelerde kürk üretimi için tilki çiftlikleri de kurulmuştur.Kategoriler

İlgili Konular

Baykuş nasıl bir hayvandır?

Baykuş nasıl bir hayvandır?

Akrep nasıl bir canlıdır?

Akrep nasıl bir canlıdır?

Semender nedir?

Semender nedir?

Tilki nasıl bir hayvandır?

Tilki nasıl bir hayvandır?