MenuClose Menu

Acıpayam
Acıpayam13.02.2024Kategori : Gezilecek Yerler

Konumu ve özellikleri

Acıpayam, Ege Bölgesindedir ve Denizli'nin bir ilçesidir. İl merkezinin güneydoğusunda,  Acıpayam adıyla anılan ovada kurulmuştur. Yüzölçümü 1.925 km2, denizden yüksekliği 1.050 m. Denizli'ye uzaklığı 60 km'dir. 

Nüfus ve ekonomi

Acıpayam,  toplam nüfusu 54.888 dir. İlçenin geçimi tarım ve hayvancılığa dayanır. Çevresindeki dağlar ormanlarla kaplı olup, orman ürünleri değerlendirilir. Buğday, arpa, mısır, nohut, mercimek, tütün ve anason ekilir. Meyvecilik ve bağcılık yapılır. Halı dokumacılığı gelişmiştir ve ilçenin önemli gelir kaynaklarındandır.

Yer altı zenginlikleri

M.T.A.  ilçe sınırları içinde krom, manyezit, manganez ve linyit rezervleri tespit etmiştir. Krom yatakları işletilmektedir.

Acıpayam Tarihi

Acıpayam ve çevresi tarihi yerleşme bölgelerindendir. Selçuklular döneminde gelişmiştir. Yıldırım Bayezid zamanında Osmanlı Devleti topraklarına katılmış, 1888' de Denizli Sancağı'na bağlanmıştır.
 

Eski adı Garbi Karaağaç olan Acıpayam'ın batısındaki Alacan Mağarası'nda eski dönemlere ait yağlı boya resimlere rastlanır. Yatağan Baba ve Abdi Bey Sultan türbeleri de önemli ziyaret yerlerindendir.
Acıpayam  ilçesine ulaşımı Denizli üzerinden sağlanır. İsterseniz buradan yol tarifi alabilirsiniz.Kategoriler

İlgili Konular

Abant Gölü nerede?

Abant Gölü nerede?

Abana nerede?

Abana nerede?

Acıpayam

Acıpayam