MenuClose Menu

Abant Gölü nerede?
Abant Gölü nerede?13.02.2024Kategori : Gezilecek Yerler

Abant Gölü nerede? Nasıl gidilir? Özellikleri ve önemi?

Konumu ve yüzölçümü

Abant Gölü,
Karadeniz Bölgesindedir. Bolu ilinin Mudurnu ilçesinde, Bolunun 32 Km. güneybatısında, Seben Dağları üzerinde yer alan bir göldür , Abant gölü yüzölçümü 4 km2 lik bir sahaya yayılır.

Abant gölü özellikleri

Abant Gölü , çevresi ormanlarla kaplı, turistik önemi olan, suları tatlı bir göldür. 
Denizden 1448 m. yüksek olan Abant gölünün su seviyesi, yaz kış değişmez. Uzunluğu 900 metre derinliği bazı yerlerde yer yer 55 metreyi'  bulan Abant gölü ve çevresinin turistik önemi her geçen gün artmaktadır.

Abant Gölü ile çevresi 9 Haziran 2022'de milli park olarak ilan edilmiş ve Türkiye'nin 48. milli parkı olmuştur.

Abant gölü bitki örtüsü ve yaban hayatı

Abant gölü  çevresinde köknar, çam, meşe, kayın, gürgen, kestane, yabani meyve ağaçları gibi zengin bir bitki örtüsü ve gür ormanlar oluşturur. Göl kıyılarda sarı ve beyaz nilüferler su yüzeyini kaplarlar.

Abant gölü çevresinde yayla amaçlı ve arıcılık faaliyetleri için kullanılan alanlar mevcuttur. Göl çevresinde, yaban domuzu, ayı, tilki,tavşan, karaca, yaban ördeği, keklik ve yaban güvercini olmak üzere bir çok yaban hayvanları yaşar.

Ayrıca gölden Abant alabalığı denilen endemik bir balık türü çıkartılır. Literatürde bu endemik balık türüne “Salmo trutta abanticus” adı verilmektedir.

Abant alabalığı

Abant alabalığı görseli

Abant gölünde yaşam ve turizm faaliyetleri

Abant gölü etrafında bir çok restoran ve oteller bulunur. Göl çevresi eğlence, dinlenme, spor, avcılık ve piknik yapmaya uygundur  ayrıca doğa severler ve meraklıları için kamp alanlarıda bulunur..

Abant gölüne ulaşım.

Abant gölüne Türkiyenin ve dünyanın her yerinden ulaşım rahatlıkla mümkündür. Buradan Abant gölüne gitmek için yol tarifi alabilirsiniz.

Abant Gölü Harita konumu

Abant Gölü Haritası

Abant Gölü İnteraktif Haritası
Kategoriler

İlgili Konular

Abana nerede?

Abana nerede?

Abant Gölü nerede?

Abant Gölü nerede?

Acıpayam

Acıpayam